Sejm przyjął nowelizację Kodeksu Karnego dotyczącą ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści. Zmiany wprowadzają karanie za przemoc i groźby z powodu przynależności do określonych grup. PiS i Konfederacja obawiają się ograniczenia wolności słowa. Koalicja Obywatelska i Lewica poparły zmiany, twierdząc że służą ochronie wszystkich. Wiceminister sprawiedliwości zapewnia, że zmiany nie ograniczą wolności wypowiedzi. Projekt trafi teraz do Senatu. #KodeksKarny #MowaNienawiści #WolnośćSłowa
Komentarze i wnioski:
Zmiany w Kodeksie karnym dotyczące ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści są ważnym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa i równości w społeczeństwie. Dodanie do katalogu motywów nienawiści takich jak wiek, płeć, niepełnosprawność czy orientacja seksualna jest istotne w kontekście walki z dyskryminacją. Pomimo obaw o ograniczenie wolności słowa, warto zauważyć, że zmiany te mają na celu ochronę obywateli przed przemocą i zniewagą. Senat powinien teraz dokładnie przeanalizować propozycję nowelizacji i podjąć mądre decyzje w interesie społecznym.
Jakie działania powinny zostać podjęte w celu edukacji społeczeństwa na temat mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści?
Źródło: wydarzenia.interia.pl