Potentat chemiczny w Janikowie na skraju upadku z powodu rosnących kosztów energii i konkurencji z Turcji. Może stracić pracę nawet kilkaset osób. Wstrzymanie produkcji na tydzień. Władze podejmują decyzję do 15 marca. Mieszkańcy i samorząd zaniepokojeni. Aktywne działania lokalnych władz i parlamentarzystów. Protest pracowników przed zakładem. Janikosoda istnieje od 1957 roku, produkuje soda kalcynowaną i inne produkty chemiczne. #Janikowo #upadekprzemysłu #protestprzedzakładem #soda #konkurencjaturcja #tragediamiejska
Komentarze i wnioski:
To, co wydarza się w Janikowie, odzwierciedla trudności, z jakimi boryka się wiele branż w Europie w obliczu konkurencji zagranicznej i rosnących kosztów produkcji. Upadek zakładów sodowych miałby ogromne konsekwencje nie tylko dla pracowników, ale także dla całego miasta i regionu, których infrastruktura i gospodarka są silnie związane z fabryką. Wydaje się, że cała społeczność jest zaangażowana w próby ratowania zakładu, ale kluczową rolę odgrywają decyzje na szczeblu europejskim. Sytuacja w Janikowie pokazuje, jak istotne jest odpowiednie wsparcie ze strony państwa i Unii Europejskiej, aby zapewnić przetrwanie branż i miejsc pracy w obliczu globalnych wyzwań.
Jakie działania powinny zostać podjęte przez władze lokalne, rządowe i europejskie, aby zapobiec zamknięciu zakładów sodowych w Janikowie i utrzymać miejscowe miejsca pracy?
Źródło: tvn24.pl